Vuosi 2025 alkaa lähentyä loppua ja niin on myös taas yksi harjoitusvuosi kasassa. Aiempien vuosien artikkelit voit lukea täältä: 2020 osalta täältä, vuoden 2021 osalta täältä, vuoden 2022 osalta täältä vuoden 2023 osalta täältä ja vuoden 2024 osalta täältä.
Vuoden 2023 lopussa ja vuoden 2024 sekä 2025 olen pitänyt harjoituspäiväkirjaa taulukkoon, jonne kirjaan harjoitusohjelmaa ja harjoitusminuutteja. Taulukointi alkaa vuoden 2024 viikosta 44 ja loppuu vuoden 2025 viikkoon 45. Näin ollen tuntimäärissä ei ole mukana kalenterivuosi, vaan harjoitusvuosi.
Vuoden teemat ja haasteet
Tämän vuoden aikana kiipesin Annapurna 1:n Nepalissa ja yritin kiivetä Pakistanissa K2:n ja Broad Peakin niissä onnistumatta. Tämän lisäksi olimme alkuvuodesta Lapissa kuten muinakin vuosina sekä syyskuun vietimme Italiassa Dolomiiteilla sekä Alpeilla. Reissupäiviä tuli tämän harjoitusvuoden aikana paljon ja se tietenkin vaikuttaa osaltaan harjoittelun määrään sekä laatuun.
Pysyin tänä vuonna suhteellisen hyvin terveenä – tämähän on kuitenkin ykkösjuttu! Olen lähtökohtaisesti ollut terveenä kotona, mutta sairastelen reissussa harmillisen helposti vaikka yritän sielläkin tietysti koko ajan parhaani, etten sairastuisi.
Vuoden yksi kantava teema oli hyvän voimavalmentajan löytäminen, joka on auttanut ohjelmoinnissa erityisesti voimaohjelman mukaan. Sain tehtyä voimaharjoittelua ensimmäisen kerran vuosiin säntillisesti vähintään kaksi kertaa viikossa aina kun se on ollut mahdollista.
Ennen kuin vertaat harjoittelua omiin harjoittelumääriisi
Kysyin ja tosi moni toivoi, että kirjoitan vuoden sekä harjoituskauden määristä. Saan kuitenkin myös negatiivisia kommentteja ja vaikka yritän jättää ne omaan arvoonsa, niistä tulee inhottava mieli. Kirjoitan artikkelin sen vuoksi, että voisin hyvin kuvitella olevani tälläisestä tosi kiinnostunut muiden kohdalta. En sen vuoksi, että kuvittelisin voivani kopioida muiden harjoitusohjelmia, mutta sen vuoksi että olen utelias ja harjoitteluun liittyvät asiat kiinnostavat.
Minulla tuli heinäkuussa kuusi vuotta täysipäiväistä yrittäjyyttä täyteen ja olemme pystyneet työn saralla kasvamaan sellaiseen pisteeseen, että minun lisäkseni tekee kaksi muutakin ihmistä töitä. Tämä on vapauttanut aikaani harjoitteluun ja olen keskittynyt erityisesti strategisten asioiden hoitamiseen, myyntiin ja jakanut työtehtäviä myös alihankkijoille. Avun myötä pystynyt tekemään reissuja ja olemaan poissa.
Teen päivittäin töitä, mutta lepään myös aina yhden päivän viikossa. Reissut lisäävät myös treenituntimääriä nopeasti, koska päivät vuorilla ovat usein pitkiä. Samalla reissuissa tulee myös helposti pitkiä ajanjaksoja kun ei tehdä mitään, tänä vuonna K2:lla odotettiin perusleirissä 11 päivää ilman minkäänlaista harjoittelua.
Harjoittelu on pysynyt hyvin samankaltaisena kuin aiempina vuosina. Liikun päivittäin vähintään sen verran, että käyn kävelyllä. En kuitenkaan kaikkea kirjaa kelloon kaikkea liikuntaa, sillä ajattelen monen liikkumisen olevan myös ihan vain normaalia hyötyliikuntaa.
Kaikki me ollaan yksilöitä eri lähtökohdista ja enemmän ei ole aina parempi. Toivoisin, että tämä artikkeli ei johda sinua vertailemaan omia tunteja tai ohjelmaasi minun tunteihin, vaan vain uteliaisuudesta kurkistamaan minun harjoitusmääriin.
Harjoituskauden harjoitusmäärät
Katsotaan ensin harjoittelukauden tunnit ja harjoituskausi on ollut viikosta 44 2024 – viikkoon 45 2025 Kun luet näitä lukuja, huomaathan eron vuoden ja harjoituskauden välillä.

Eli harjoittelin ja liikuin kauden aikana 866 tuntia. Tuntijakauman eri sykealueiden välillä näkee taulukosta ja piirakkakuviossa on prosenttiosuudet eri alueista. Keskimäärin harjoittelua tuli siis 16,5 tuntia viikossa ja on tosi isoja eroja eri viikkojen välillä – riippuen missä päin maailmaa olen ollut. Mukana on kaikki sellaiset suositukset, jotka olen kellottanut Garminin kellolla ja tähän harjoituskauteen mahtuu paljon reisussa vietettyjä päiviä ja tunteja.
Pääpaino harjoittelussa on ollut pk1-pk2 -alueella, siis kaikesta harjoittelusta 86,9 % oli pk-harjoittelua ja tämä näkyi myös syksyn VO2max-tuloksissa. Kovatehoinen harjoittelu on loistanut poissaolollaan ja tulevan harjoituskauden tavoite on myös ottaa tätä paremmin huomioon.

Tämän harjoituskauden aikana siis suurimmat muutokset edelliseen ovat voimaharjoittelun lisääntyminen ja nousumetrien lisääntyminen. Tunteja lisää reissuissa pitkät vaellus- ja kiipeilypäivät vuorilla. Varsinaisesti laadukkaan harjoittelun määrä ei välttämättä edes lisääntynyt ja yhtenä tekijänä voisi olla verrata vielä reissupäivien määrää eri vuosien välillä.
Oma analyysi harjoituskaudesta ja vuodesta
Mielestäni harjoituskausi meni hyvin. Pysyin terveenä ja reissujen lopputuloksessa kyllä jäi Pakistanin osalta toivomisen varaa, mutta olosuhteet olivat huonot ja olen edelleenkin sitä mieltä, että tein reissussa oikeita päätöksiä.
Annapurnalla kuntoni oli kohdillaan. Reissussa oli helppoa ja tuntui, että vaikka yritin jo yötä aiemmin huipulle niin yhdeksän tunnin turha kiipeily pimeässä ja kylmässä ei pilannut seuraavan päivän huiputusyritystä. Huomasin myös olevani nopeampi kiipeämään kuin suurin osa muista kiipeilijöistä.
Harjoittelen reissuja varten ja sitä varten, että toimintakyky pysyy yllä vaikka reissussa tulisi yllättäviä tilanteita. Säät, oma terveys, köydet ja koko muuttuva ympäristö korkeilla vuorilla on mahdollista ottaa vastaan paremmin, mitä paremmassa fyysisessä kunnossa on. Kovakuntoisin kiipeilijä ei välttämättä aina pääse huipulle, mutta hyvä kunto mahdollistaa sattumia matkan varrelle ja matka voi tuntua mukavammalta jos ei ole fyysisesti koko ajan täysin äärirajoilla.

Olen pitkästä aikaa nauttinut voimaharjoittelusta ja siihen on kyllä todella auttanut hyvä ja minulle suunniteltu voimaohjelmointi. Se on myös tukenut muuta harjoittelua ja tuntuu, että vuosi vuodelta täytyy tehdä enemmän töitä sen eteen, että lihakset eivät aivan surkastu reissussa ja toisaalta, että pysyy terveenä.
Viime aikoina on ollut haasteita työn ja vapaa-ajan tasapainolla ja se on varmastikin yksi suurin haaste myös tulevalle harjoituskaudelle. Olen välillä kova stressaamaan ja käytännössä olen vuodet tehnyt kahta työtä digimarkkinoinnin sekä vuorikiipeilyn ja siihen liittyvien asioiden parissa. Toivon siis tulevalle harjoituskaudelle tasapainoa ja hyvää palautumista!
